Monthly Archives: December 2013
You are browsing the site archives by month.
Eiro un uzņēmēji

Pievienošanās eiro zonai pozitīvi ietekmēs Latvijas uzņēmumu attīstību un atvieglos biznesa un tirdzniecības darījumus ar partneriem Eiropā. Ieviešot eiro, gan iedzīvotājiem, gan uzņēmumiem zudīs valūtas maiņas izmaksas, lētāki kļūs arī pārskaitījumi uz citām valstīm, jo eirozonas ietvaros visi maksājumi eiro būs tikpat lēti, kā iekšzemes maksājumi. Tāpat līdz ar eiro ieviešanu uzlabosies uzņēmuma iespējas piesaistīt naudu attīstībai, izzūdot devalvācijas bažām samazināsies aizdevumu % likmes, līdz ar to aizņēmumi kļūs lētāki. Turklāt pieaugs arī uzņēmēju iespējas piesaistīt naudu kapitālam. Viņi daudz aktīvāk varēs izmantot citviet attīstītajās valstīs plaši izmantotās finansējuma piesaistes iespējas, savu akciju un obligāciju tirgiem. Eiro ieviešana ir viena no Latvijas prioritātēm un tiek plānota 2014. gadā.

Kā notiks eiro piegāde Latvijai?

No 2014. gada 1. janvāra Latvijā tiek ieviests eiro. Latvijas eiro monētas, pēc Latvijas Bankas pasūtījuma, Vācijā sāka kalt jūlija beigās. Monētu kopējais svars pārsniegs 1600 tonnu, jaunā nauda Latvijā nonāca rudens beigās. No pirmā novembra Latvijas Banka eiro monētas un banknotes sāka piegādāt Latvijas komercbankām. Lai jau no jaunā gada varētu izdot atlikumu eiro, veikali un uzņēmumi var laicīgi pieteikt savai bankai skaidras naudas piegādi. Šīs piegādes bankas uzsāks 10. decembrī. Gadumijā Latvijā notiks oficiālā pāreja no lata uz eiro, visos skaidras naudas darījumos divas nedēļas tiks pieņemti lati un eiro, bet atlikumu izdos tikai eiro. Banku kontos lati par eiro kļūs automātiski, pāreja notiks pēc līdzšinējā Latvijas Bankas kursa 1 LS pret 1,42 EUR.

Lielie uzņēmumi

Bieži dzirdam, ka Latvijai ir nepieciešama sava ”Nokia”, liels konkurētspējīgs uzņēmums. Taču lieliem uzņēmumiem ir priekšrocības un arī trūkumi. Lielie uzņēmumi iepērk dažādas izejvielas un enerģiju, tie algo lielu cilvēku skaitu, kuri nopelnīto iztērē par citu precēm. Tāpat lielie uzņēmumi maksā lielus nodokļus, no to darba atkarīgas daudzas nozares. Lielie uzņēmumi ienes valstī ārvalstu valūtu, jo saražoto eksportē. Pateicoties saražotajam apjomam un investīcijām, tie ir konkurētspējīgāki nekā mazie uzņēmumi. Taču lielie uzņēmumi grūti pielāgojas krīzes situācijām. Mazie uzņēmumi ātrāk pārkvalificējas, grūtību brīdī valstij var nākties lielo uzņēmumu glābt. Kā saka tas ir par lielu, lai bankrotētu. Tā bankrots negatīvi ietekmētu daudzu cilvēku un uzņēmumu ienākumus un darbību.

Kāds labums no ēnu ekonomikas samazinājuma?

Ēnu ekonomikas dēļ valstij ir mazāki nodokļu ieņēmumi un ja valsts budžets nepalielinās, tad iespējas risināt sociāli svarīgas problēmas arī nepalielinās. No samaksātajiem nodokļiem ir atkarīgas daudzas sabiedrībai svarīgas jomas, piemēram, pensija, veselības aprūpe un izglītība. Saņemot algu aploksnē strādājošais sev negarantē ne pensiju, ne atmaksātu atvaļinājumu, ne arī slimības lapu. Ēnu ekonomika Latvijā samazinās, taču salīdzinājumā ar attīstītajām Eiropas savienības valstīm, Latvijas ēnu ekonomikas līmenis ir augsts. Ēnu ekonomikas apkarošanai liela ietekme ir valstij, ja nodokļu maksātāji saredz nodokļu pamatotību un zina, ka valsts tos tērēs godprātīgi, tad ēnu ekonomikas apmērs samazināsies. Godīgi dzīvot ir izdevīgāk.

Kas ir Pasaules Tirdzniecības organizācija?

Bieži dzirdams jautājums, kas tad īsti ir Pasaules Tirdzniecības Organizācija?

Pasaules Tirdzniecības Organizācijā apvienojušās valstis, lai veicinātu brīvo tirdzniecību un savstarpējo tirdzniecības strīdu risināšanu, sarunu ceļā. Organizācijas noteikumi ietver garantijas, kas tirdzniecībā ir ļoti svarīgas. Latvija šajā organizācijā iestājās 1999. gadā, dalība tajā nozīmē, ka Latvija ievēro starptautiskās tirdzniecības normas un dod lielāku ietekmi dažādu strīdu risināšanā. Tas savukārt veicina investīciju pieplūdumu, kā arī sekmē eksporta attīstību. Iestāšanās sarunas organizācijā ir garas, vēl pirms pievienošanās valstīm ir jāatbilst tirdzniecības organizācijas standartiem. Dalība organizācijā neļauj izmantot politiskus argumentus tirdzniecības strīdos, tādēļ Latvija atbalsta arī NVS valstu un Krievijas līdzdalību Pasaules Tirdzniecības Organizācijā.

Kredīti Ziemassvētku un jaunā gada dāvanu iegādei

Ātrie patēriņa kredīti sniedz Jums tūlītēju apstiprinājumu naudas līdzekļiem Jūsu personīgajai lietošanai. Konkrētas vajadzības dzīvē pieprasa tūlītēju uzmanību. Medicīnas rēķinu nomaksa, Jūsu mājas jumta remonts pirms lietus sezonas, komunālo pakalpojumu rēķinu nomaksa, steidzamai mājdzīvnieku ārstēšanai, jauna auto iegādei, šīs ir tikai dažas vajadzības, kas prasa steidzamu finansējumu. Jūs nevarat kavēties. Ātro kredītu aizdevēji saprot, ka ar ierobežotiem ienākumiem parastie cilvēki nevar atļauties piepildīt visus savus sapņus un vēlmes, tāpēc tie piedāvā Jums naudu, lai sniegtu Jums iespēju segt savas pašreizējās vajadzības ar saviem gaidāmajiem ienākumiem.

Ar šo kredītu palīdzību, Jūs varat izpildīt kādu no savām vēlmēm. Vai tas ir mājas remonts, kāzas, izglītības maksu segšana, savu parādu konsolidēšana, sava sapņu auto iegāde, neparadzētam ceļojumam ar draugiem, Ziemassvētku un jaunā gada dāvanu iegādei, šie kredīti ir piemēroti visiem personīgajiem mērķiem. Ātrajiem patēriņa kredītiem ir dažādas iezīmes lielas patērētāju grupas vajadzību apmierināšanai. Tās ir:

  • Lai atbilstu Jūsu daudzveidīgajām vajadzībām, kredītiem ir dažādi naudas noteikumi. Jūsu mazajiem īstermiņa finansējumiem, tie sniedz Jums iespēju izmantot kredītu bez ķīlas. Savukārt lielam finansējumam atbilstošākie ir ātrie patēriņa kredīti, kuriem arī nebūs vajadzīga ķīla, jo garants būs Jūsu alga.
  • Gan ātrie kredīti, gan ātrie patēriņa kredīti tiek apstiprināti uzreiz, bet ātrie kredīti vienmēr tiek piešķirti daudz ātrāk kā ātrie patēriņa kredīti.
  • Ātrajiem patēriņa kredītiem bez ķīlas nav nepieciešams nodrošinājums pret kredīta summu. Tā kā nav nepieciešams pārbaudīt aizņēmēja sniegto ķīlu, kredīti tiek ļoti ātri apstiprināti. Jums ir iespēja izmantot summu, kuras apmērs vidēji ir 10000LS ar atmaksas termiņu no dažām nedēļām līdz pat vairākiem gadiem.
  • Termins „ātrie” nozīmē to, ka šo kredītu pakalpojumu sniedzēji lielākoties ir aizdevēji internetā, kuri pieņem Jūsu pieteikuma veidlapas ar īpašu rūpību, lai apstiprinātu kredītu pēc iespējas mazākā laika sprīdī.
  • Ātrie patēriņa kredīti ir vieni no mūsdienīgākajiem kredītiem, kas ciena Jūsu laika vērtību un Jūsu vajadzību saskaņošanu ar Jūsu atmaksas spēju.
Kas ir deflācija?

Vispārējā patēriņa cenu līmeņa kritums, jeb deflācija. Tas nozīmē, ka preces zaudē vērtību un kļūst aizvien lētākas. Deflācija ir bīstama, ja tā ir ilgstoša. Tad tā kavē ilgtspējīgu attīstību, jo pircēji gaida turpmāku cenu samazināšanos, bet ražotāji nogaida ar investīcijām. Tas bremzē ekonomiku un izraisa tālāko cenu kritumu, ko sauc par deflācijas spirāli. Ierasts, ka ar deflāciju saskaramies vasaras beigās, tad cenas samazinās sezonālo faktoru dēļ, kad tiek novākta raža un pārtika maksā mazāk. Šogad deflācija šajos mēnešos bija lielāka nekā pērn. Liekot jautāt vai tā jau nav kļuvusi par problēmu, taču bažām nav pamata, jo cenas šogad samazinājās arī pasaules energoresursu cenu kritumu dēļ. Ārējiem faktoriem ir liela ietekme uz cenām Latvijā, kad stabilizējas energoresursu cenas, beidzas arī deflācija.

Kas notiek Ķīnas tautsaimniecībā?

Ķīna ir kļuvusi par valsti ar otro lielāko tautsaimniecību pasaulē. Tās ekonomiskā attīstība pēdējo 30 gadu laikā bijusi ļoti strauja. Ķīna ir pasaules lielākā eksportētāja, taču iedzīvotāju taupības un slikti attīstītās sociālās aprūpes dēļ, ķīniešu preču patēriņš pašu zemē ir salīdzinoši neliels. Ķīnā pensiju nodrošina mazāk nekā pusei iedzīvotāju, tādēļ valstī ir augsts iedzīvotāju uzkrājumu līmenis. Pasaules finanšu krīzes dēļ Ķīnas uzņēmējiem ir grūtāk pārdot preces ārvalstīs, pieaugusi arī konkurence. Lai varētu turpināt pelnīt, ķīniešiem pašiem jāsāk tērēt vairāk. Ķīnas valdība cenšas veicināt iedzīvotāju tēriņus ar kredītiem un pastāv bažas, ka Ķīnā veidojas pasaulē lielākais kreditēšanas burbulis, turklāt Ķīnas tautsaimniecības straujā attīstība sāk apsīkt.

OECD

Šajā organizācijā šobrīd darbojas 34 pasaules attīstītākās valstis. Šīs organizācijas galvenais mērķis ir veicināt demokrātijas un tirgus ekonomikas principu ievērošanu un izplatīšanu. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija, jeb OECD pēta valstu tautsaimniecību, izstrādā vadlīnijas un palīdz novērst, kā arī risināt problēmas, kuras var rasties dažādās tautsaimniecības nozarēs. Tās darbs aptver visas valsts pārvaldes jomas, izņemot aizsardzību. Šobrīd OECD ir sākusi sarunas ar Latviju, par tās uzņemšanu savās rindās. Latvijai tas ir lielākais izaicinājums pēc pievienošanās NATO un Eiropas savienībai. Līdzdalība šajā organizācijā rada vēl lielāku atpazīstamību un uzticību, kas noder investīciju piesaistīšanai un tautsaimniecībai svarīgu projektu realizēšanā.

Kas ir SEPA?

SEPA nozīmē – Vienotā eiro maksājumu telpa. Tā radīta, lai atvieglotu pārrobežu elektroniskos naudas darījumus eiro. Šajā maksājumu telpā eiro maksājumi starp valstīm ir tikpat vienkārši, kā jebkuras Eiropas valsts iekšienē. SEPA ir izdevīga gan uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem. Tā ļauj norēķināties ar ārzemju partneriem ātrāk, vai arī ļauj rēķinus ārzemēs samaksāt tāpat, kā mājās esot. Šobrīd tikai neliela daļa Latvijas iedzīvotāju izmanto SEPA priekšrocības. Dienā veic tikai 12000 SEPA maksājumu, bet pēc eiro ieviešanas šādu maksājumu dienā būs vairāk nekā 300 000. SEPA ietveros rīta pusē veikts starptautisks naudas pārskaitījums saņēmēju sasniedz tās pašas dienas laikā. Turklāt pārrobežu un vietējie maksājumi eiro būs tikpat lēti, kā šobrīd maksājumi latos.