Monthly Archives: December 2014
You are browsing the site archives by month.
Sudraba kolekcijas monēta “Vecais Stenders”

2014. gada 4. septembrī, Latvijas Banka izlaida latviešu laicīgās literatūras dibinātājam Gothardam Frīdriham Stenderam (1714–1796) veltītu 5 eiro sudraba kolekcijas monētu.

Atzīmējot rakstnieka, valodnieka un domātāja Gotharda Frīdriha Stendera 300 dzimšanas dienu, Latvijas Banka izlaiž jaunu sudraba kolekcijas monētu. Vecā Stendera apaļā jubileja iekļauta arī UNESCO svinamo dienu kalendārā 2014. gadam, novērtējot viņa būtisko ieguldījumu kultūras, izglītības un zinātnes jomā. Monētas grafisko dizainu izstrādājis mākslinieks Aigars Ozoliņš, bet ģipša modeli veidojis mākslinieks Jānis Strupulis un tā kalta Nīderlandē.

Noguldījums (depozīts)?

Strikti runājot, noguldījums ir jebkura naudas līdzekļu glabāšana bankas kontā. Noguldījumi mēdz būt gan ar, gan bez procentiem, taču parasti ar noguldījumu saprot naudas glabāšanu kontā, kurā par uzglabāšanu banka izsniedz procentus – vai nu regulāri, piemēram, reizi mēnesī vai pusgadā, vai arī termiņa beigās. Banku sākotnē bankas par naudas uzglabāšanu saņēma naudu, taču vēlāk, saprotot, ka naudu iespējams realizēt, piemēram, to ieguldot vai izsniedzot aizdevumus, noguldījums kļuva par veidu, kā var saņemt nedaudz naudas par tās uzglabāšanu.

Noguldījumu principi

Parasti, noguldot naudu, tiek saņemti augstāki procenti par noguldījumiem ar lielākām summām un uz ilgāku laiku, jo tas ir izdevīgāk bankai, kura var jūsu līdzekļus izmantot kapitāla pavairošanai, piemēram, izsniedzot aizdevumus. Procentu likmes var būt gan fiksētas, gan mainīgas; mainīgās procentu likmes ir riskantākas, taču var nest lielāku peļņu, kurpretim ar fiksēto procentu likmi jūs uzreiz zināt, cik saņemsit termiņa beigās (vai tad, kad izmaksās procentus, piemēram, reizi pusgadā). Tāpat noguldījumu procentus ietekmē, piemēram, valūta, termiņš, un, protams, ekonomiskā situācija.

Jāņem vērā, ka katram noguldījumam ir savādāki nosacījumi. Vienkārši ieskaitot naudu bankā, tā ir jums vienmēr pieejama, taču, noguldot to uz procentiem, var nākt vilties, ja vēlaties to izņemt, jo jums var neizmaksāt procentus vai pat uzlikt “soda naudu”. Tātad noguldījumus vērts veikt tikai tad, ja esat diezgan drošs, ka neradīsies kārdinājums šo naudu izņemt uzreiz.

Noguldījumi Latvijā

Latvijā noguldījumi tiek aizsargāti summā līdz 100 000 eiro. Pašlaik noguldījumu procenti ir rekordzemi, un tie nesedz pat inflāciju. Tas tādēļ, ka bankai nav iniciatīvas piesaistīt papildkapitālu, jo netiek ņemts daudz aizdevumu, kā arī to procentu likme ir salīdzinoši zema (…jo netiek ņemts daudz aizdevumu). Noguldījumi “treknajos gados” dažiem cilvēkiem ļāva dzīvot uz procentiem, taču tagad vairs nav jābrīnās par banku piedāvājumu, kurā lepni tiek norādīts uz 0.1% noguldījuma likmi. Noguldījumu procenti tiek aplikti ar 10% nodokli, tātad, ja esat procentos ieguvis 100 eiro, 10 eiro tiks valstij.

Latvijas pasta banka

Latvijas Pasta banka (LPB) ir 2008. gadā dibināta banka, kas piedāvā pakalpojumus gan privātām, gan juridiskām personām. Tā piedāvā mūsdienīgus pakalpojumus – e-norēķinus, maksājumu kartes, kā arī norēķinu kontus vairākās valūtās. LPB ir Latvijas Komercbanku asociācijas biedrs, kā arī piedalās vairākos starptautiskos iniciatīvos, kas ļauj bankai piedāvāt drošus un ērtus norēķinus visā pasaulē. Bankai ir arī daudz korespondentkontu citu valstu finanšu iestādēs, tāpēc norēķini ar ārvalstīm LPB ir itin viegli. LPB birojs atrodas Brīvības ielā 54. Šajā rakstā tiks apskatīti LPB piedāvātie pakalpojumi patērētājiem.

LPB piedāvātie kredīti patērētājiem

  • Hipotekārais kredīts – banka piedāvā hipotekāro kredītu, t.i., kredītu pret nekustamā īpašuma ķīlu. Piedāvātā summa ir no 5000 līdz 1000 000 jeb miljonam eiro (vai ekvivalentam citā valūtā), savukārt segums ir līdz 80% no jauniegādājamā nekustamā īpašuma tirgus vērtības vai 70% citā gadījumā. Termiņš ir līdz 10 gadiem mājokļa labiekārtošanai un remontam, līdz 25 – mājokļa iegādei, līdz 35 – zemes gabala iegādei ēkas celšanai vai kapitālremonta veikšanai. Procentu likmes ir atkarīgas no kredīta riska, tādēļ tās var samazināt, piemēram, sniedzot bankai cita veida nodrošinājumu. Kredīta noformēšana un izsniegšana maksā 1.25% no kredīta summas (min. 150 eiro) vai tiek noteikta pēc vienošanās. Tāpat jārēķinās, ka, lai kredītu paņemtu, būs nepieciešami “ierastie” hipotekārā kredīta dokumenti – īpašuma vērtēšana, ieraksts zemes grāmatā, u.t.t. Kredīts tiek piedāvāts EUR un USD valūtās.
  • Patēriņa kredīts – patēriņa kredītu iespējams saņemt summā no 1500 līdz 700 000 eiro. Maksimālais termiņš – 60 mēneši. Kā nodrošinājumu banka pieņem naudas līdzekļus (arī noguldījumu) bankā, kā arī nekustamo īpašumu un cita veida nodrošinājumu – kustamo (pieņemams, ka banka neatsakās arī no darba algas kā kredīta nodrošinājuma). Pieņemot nekustamo īpašumu kā nodrošinājumu patēriņa kredītam, LPB izsniedz līdz 70 procentiem no tā vērtības, savukārt kustamā īpašuma gadījumā banka izsniedz līdz 60% no tā vērtības. Tāpat kā hipotekārā kredīta gadījumā, procentu likme ir atkarīga no kredītriska. Kredīta pieteikšanas un noslēgšanas izmaksas tādas pašas kā hipotekārā kredīta gadījumā.

Kopumā redzams, ka LPB piedāvā gan hipotekāro, gan patēriņa kredītu ar krietni vien augstākām maksimālajām summām, nekā citi kredītdevēji. Tas varētu liecināt gan par LPB koncentrēšanos uz biznesa klientiem, gan to, ka tiek meklēti klienti, kam ar citu banku piedāvāto kredītu ir par maz (lielākā daļa pārējo Latvijas banku piedāvā patēriņa kredītu summā līdz 10 000 eiro). Tāpat jāpiemin, ka bankai ir nedaudz lielākas komisijas nekā citām bankām. Tā, piemēram, citu banku patēriņa kredīta līguma noslēgšanas maksa parasti ir 70-120 eiro. No otras puses, LPB tomēr ir nestandarta banka, kas piedāvā nestandarta risinājumus.

Kurzemes barokam veltīta monēta

Latvijas Banka izlaidusi 5 eiro sudraba kolekcijas monētu ar apzeltītām detaļām “Kurzemes baroks”. Monēta ir Latvijas Bankas atgādinājums par vienu no svarīgākajiem projektiem senā kultūras mantojuma saglabāšanā – Lestenes baznīcas un Nikolausa Sēfrensa kokgriezumu atjaunošanu.

5 eiro sudraba kolekcijas monēta ar apzeltītām detaļām

Latvija Banka laidusi klajā kolekcijas monētu, kas veltīta Kurzemes barokam un šī laika izcilākajam meistaram Nikolausam Sērfensam jaunākajam. Uz monētas attēlotas viņa kokā grieztās figūras, kas savulaik atradušās Lestenes baznīcā. Lestenes baznīca, kura tika izpostīta Otrā Pasaules Kara beigās un pēckara gados ar sabiedrības atbalstu iecerēts atjaunot. Patlaban process jau ir sācies un baznīcā ir atgriezies lielais bikts sols. Tikmēr vērtīgie kokgriezumi apskatāmi Rundāles pils muzejā. Turpat atrodas arī citi Kurzemes baroka meistara Johana Mertena Selgales baznīcai veidotie kokgriezumi. Kurzemes barokam pieder arī vairāku citu meistaru darbi, daļa no tiem joprojām apskatāmi Kurzemes baznīcās.

Dzks

Dzks.lv ir Kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības Dzelzceļnieks KS mājaslapa. Dzelzceļnieks KS ir “Latvijas dzelzceļnieku un satiksmes nozares arodbiedrības biedriem piederoša finanšu institūcija, dibināta 1995. gadā”. Mājaslapā iespējams iepazīties ar krājaizdevu jeb paju sabiedrības statūtiem, piedāvātajiem pakalpojumiem, kā arī tarifiem un citiem izcenojumiem. Dzelzceļnieks KS ir lielākā krājaizdevu sabiedrība Latvijā. Sabiedrības vēsture iesniedzas republikas laikos; mūsdienu sabiedrības priekšgājējs, krāj- un aizdevu kase Dzelzceļnieks, tika dibināta 1921. gada 11. februārī, bet pirms kara tā bija kļuvusi par vienu no lielākajām šāda veida sabiedrībām Latvijā, ļaujot vairākiem simtiem biedru tikt pie nekustamā īpašuma.

Tajā ir vairāk nekā 12 600 biedru, kas visi kā viens strādā vai nu Latvijas Dzelzceļā, vai satiksmes nozarē. Drīkst iesaistīties arī dzelzceļa jomā strādājošo laulātie draugi, kā arī viņu atvases. Iestāšanās sabiedrībā maksā 8.53 eiro – kādreiz tie bija 6 lati. Cenu sastāda vienas pamatpajas un biedra naudas maksa.

Kādus pakalpojumus piedāvā dzks.lv?

  • Noguldījumi – pieejami dažādi noguldījumi uz atšķirīgu termiņu. Interesanti, ka bez dažādiem termiņnoguldījumiem (izdevīgāk, nekā krājkonts vai valsts obligācijas), pieejams arī, piemēram, pilngadības uzkrājums Dzelzceļnieks KS biedru bērniem.
  • Kredīti – pieejami dažādi kredīta veidi, sākot ar kredītlīniju, ekspress kredītu, kustības kredītu, etc. Tāpat Dzelzceļnieks KS piedāvā arī dažus klasiskos kredītus, piemēram, hipotekāro kredītu. Šie kredīti lielākoties ir vai nu tikpat vai vismaz aptuveni tikpat izdevīgi kā banku piedāvātie kredīti. Interesanti, ka hipotekārais kredīts tiek apmeklēts bez starpbanku likmēm. Tas turklāt likmju ziņā ir konkurētspējīgs ar banku piedāvātajiem hipotekārajiem kredītiem.
  • OCTA un KASKO iegāde ar atlaidi – tāpat Dzelzceļnieks KS piedāvā iegādāties apdrošināšanas polises ar atlaidi, kas pienākas tās biedriem. Sabiedrības locekļiem tiek piemērota piecu procentu atlaide abām polisēm (kam pieskaita 15% interneta atlaidi), turklāt iespējams maksājumu sadalīt 12 atsevišķos maksājumos, faktiski pārvēršot apdrošināšanas polises uzturēšanu par vienkāršu ikmēneša maksājumu.
  • Pārkreditēšana – biedriem, kas nonākuši finansiālās grūtībās (piemēram, nevar atmaksāt kredītu), Dzelzceļnieks KS piedāvā pārformēt kredītsaistības. Piemēram, esot parādā ātro kredītu kompānijām vai bankai, nereti sanāks tā, ka izdevīgāk būs paņemt aizdevumu no dzks, ar to atmaksājot bijušās parādsaistības un maksājot tikai krājaizdevu sabiedrībai.

Kāpēc izvēlēties Dzelzceļnieks KS?

Pavisam vienkārši – sabiedrības pakalpojumi ir izdevīgi, draudzīgi, jo visus sabiedrības biedrus kaut kas vieno, kā arī tā darbojas pēc principa – sniegt maksimālo labumu tās biedriem. Dzelzceļnieks KS turklāt ir pieejama arī i-versijā, kas ļauj rīkoties ar saviem līdzekļiem attālināti. Gan noguldījumiem, gan kredītiem tiek piemērota atlaižu programma trīs līmeņos, kuri atkarīgi no noguldījumu skaita vai summas. Atšķirībā no bankām un citām finanšu institūcijām, Dzelzceļnieks KS izceļas ar pārskatāmu, viegli uztveramu mājaslapu, kā arī noteikumiem un cenrādi, kas izprotami bez liekas galvas lauzīšanas.

Ātrais patēriņa kredīts

Ir daudz iemeslu, kāpēc kāds varētu nonākt finansiālās grūtībās, no kuriem lielākā daļa diemžēl ir sliktu lēmumu rezultāts. Tomēr, tas nenozīmē, ka cilvēkiem šādos brīžos nav, kur vērsties pēc palīdzības. Iespējams, ir pienācis laiks izmantot ātro patēriņa kredītu. Šis kredītu veids ir lieliska izvēle tiem, kam ir ātri nepieciešama nauda un kas var viegli sniegt aizdevējam vajadzīgo informāciju kredīta piešķiršanas procesa sākšanai. Ar vienkāršu lietojumprogrammu un saprātīgiem noteikumiem un nosacījumiem, šāda veida kredīts varētu būt lieliska iespēja, kā risināt finanšu problēmas.

Saņemt patēriņa kredītu jau tagad

Saņemt patēriņa kredītu

Ir svarīgi izvērtēt visus par un pret, lai patēriņa kredīts neradītu problēmas. Tas ir labs instruments, ja tiek izmantots saprātīgi.

Ātrs pieteikums, ātra atbilde

Labākais ātro kredītu aspekts ir tas, cik ātrs patiešām ir tā piešķiršanas process. Būtībā, no brīža, kad Jūs tam piesakāties, aizdevējs pārskatīs Jūsu pieteikumu un sniegs atbildi īsā laika periodā. Laika sprīdis starp pieteikšanos un apstiprināšanu varētu būt mazāk kā stunda. Tas padara šāda veida kredītu ļoti praktisku un sniedz Jums iespēju pieteikties pie tik daudziem aizdevējiem, cik Jūs uzskatāt par nepieciešamu. Jo vairāk aizdevējiem Jūs vienlaicīgi iesniedzat savu pieteikumu, jo lielākas izredzes Jums ir tikt apstiprinātam. Tas padarīs īstā kredīta atrašanu daudz vieglāku, kā arī mazāk laikietilpīgu. Lai padarītu kredīta meklēšanu vieglāku, ir ieteicams sagatavot visus Jūsu personīgos dokumentus. Tas ļauj ātrāk pabeigt pieteikšanās procesu un aizdevējs varēs lieliski pārredzēt Jūsu finansiālo situāciju. Jāatgādina, ka Jums nebūs jādodas pie aizdevēja un jāsūta jebkādi dokumenti, jo viss notiek ar interneta starpniecību.

Ātro patēriņa kredītu pielietojums

Ātrais patēriņa kredīts, kā norāda tā nosaukums, ir radīts tieši Jums un situācijām, kad Jums steidzami nepieciešama nauda. Tas, ko Jūs nolemjat darīt ar naudu, ir pilnībā atkarīgs no Jums, un nav nekādu ierobežojumu attiecībā uz to, kam Jūs tērējat šo naudu, jo tā tagad pieder Jums. Ir ļoti daudz lietu, ko var paveikt ar kredīta palīdzību. Dažas no populārākajiem ir: steidzamu parādu atmaksa, brīvdienas, jauna auto iegāde vai mājas remonts. Tas ir lielisks veids, kā maksāt par izglītību, vai pat segt neparedzētus medicīniskos izdevumus. Neatkarīgi no tā pielietojuma, šāda veida kredīts ir ātri un vienkārši pieejams, kas padara to par vienu no populārākajiem kredītiem tirgū.

Pieteikties kredītam internetā

Saņemt kredītu

Piesakieties ātrajam patēriņa kredītam apdomīgi un tikai tad, ja variet to atmaksāt.

Tik daudz iespēju tik īsā laika periodā

Piesakoties ātrajam patēriņa kredītam, Jūs gandrīz nekavējoties redzēsiet tā priekšrocības. Ne tikai Jūs varēsiet atrisināt savas finansiālās problēmas, bet arī sagatavosieties nākotnei. Jums ir iespēja uzlabot savu finanšu stabilitāti nākotnē. Tas savukārt atvieglos jebkādus turpmākos kredītu pieteikumus, jo Jūs jau būsiet pierādījis sevi kā uzticamu klientu. Tas uzlabos Jūsu finansiālo situāciju un kādu dienu var palīdzēt Jums nostabilizēt savas finanses, lai Jums vairs nebūtu vajadzīgs ātrs vai jebkāds cits kredīts.