Bankas

Bankas (šajā rakstā runa būs par komercbankām) ir finanšu institūcijas, kas piesaista naudas līdzekļus (noguldījumus) un tos izmanto, lai izsniegtu kredītus – protams, šaurā banku darbības izpratnē. Bankas nav mūsdienām raksturīgs fenomens – jau 14. gadsimtā Itālijā pastāvēja bankām līdzīgas lietas. Pats vārds ir radies no itāļu ‘banco’ – galds, kas vedina domāt uz banku izcelsmi no valūtas maiņas veicēju galdiem. Tāpat arī grieķu valodā τραπέζι ir ‘galds’, bet ‘τράπεζα’nozīmē banka, kas atkal runā par labu šai hipotēzei.

Īsa banku vēsture

Sākumā noguldījumu funkcija bankām bija galvenā, par kuru banka pieprasīja glabāšanas naudu. Pēcāk bankas sāka izsniegt arī aizdevumus, tādējādi iesaistoties arī ‘aktīvajā’ finanšu darbības pusē. Laika gaitā bankas kļuva tik uzticamas, ka pat vērtības zīmes – apstiprinājumus, ka bankā glabājas tik un tik līdzekļu, dārgumu vai kā cita – sāka uzskatīt par vērtību mēru. Ap 14.-15. gs. parādījās arī ‘žirobankas’, kas nodarbojās ar bezskaidras naudas pārvedumiem gan valstīs, gan starpvalstu ietvaros.

Ar bankām saistāma arī vienotas valūtas sistēmas rašanās. Kad 1694. gadā Anglijā bija nepieciešams lērums līdzekļu, lai sāktu veidot spēcīgu floti, valsts aizņēmās 1.2 miljonus mārciņu no baņķieriem, kuri sadalīja naudu parādzīmēs, no kurām arī veidojās vienota naudas sistēma. Banknotes jebkurā laikā varēja apmainīt pret zeltu, līdz vēlāk tas tika atcelts, pasaulei lēnām virzoties uz nenodrošinātas naudas principu reizē ar Niksona lēmumu vairs nebalstīt ASV dolārus ar zeltu (1971. gads).

Bankas Latvijā

Latvijā darbojas divpakāpju banku sistēma, kas nozīmē, ka ir viena Centrālā Banka, kas izdod valūtu un nosaka valsts monetāro politiku, kā arī nodrošina starpbanku maksājumus un apkopo Latvijas finanšu tirgus statistiku. Tā ir nekomerciāla banka; Latvijā ir arī pārdesmit komerciālo banku, kas sniedz pakalpojumus gan juridiskām, gan fiziskām personām. Latvijas bankas ir atkopušās no t.s. “krīzes gadiem”, un pašlaik, lai gan daļēji bija vainojamas pie finanšu krīzes, atkal bauda apgrozījuma pieaugumu.

Post Navigation