Ieguldījumu fondi

Ieguldījumu fondi ir ieguldītāju līdzekļu apvienojums ieguldīšanai finanšu tirgū, ar mērķi gūt peļņu no fonda veikto ieguldījumu vērtības pieauguma. Ieguldījumu fondi var būt gan atvērti, gan slēgti, un to princips, vienkārši izsakoties, ir kā naudas lāde, kurā investori saliek naudu, pēcāk atpakaļ dabūjot proporcionāli vairāk vai mazāk, atkarībā no ieguldītajiem līdzekļiem un fonda veiksmīguma.

Latvijā fondus var veidot ieguldījumu pārvaldes sabiedrības, taču pieejami arī starptautiski fondi. Latvijā visvienkāršāk piedalīties fondos ir ar banku starpniecību, kas piedāvā patstāvīgi pārvaldīt fondus, piemēram, izmantojot internetbanku.

Ieguldījumu fondi, vienkārši izsakoties

Ieguldījumu fondu pārvaldītājs ir līdzīgs parastam uzņēmējam, taču saņēmis īpašu licenci, kas ļauj veikt šāda tipa finanšu darbības. Vispopulārākie ieguldījumu fondi ir privātpersonām pieejamie, ar banku starpniecību apkalpojamie fondi. Piemēram, 2. pensiju līmenis ir obligāts pēc 1971. gada un novirza daļu iedzīvotāju ienākuma nodokļa uz banku pārvaldītiem fondiem. Savukārt 3. pensiju līmenis, kas nav obligāts un ir mantojams, ir plašāk pārvaldāms pensiju līmenis.

Ir vairāku veidu ieguldījumu fondi, kas klasificējas pēc to satura. Piemēram, sastopami naudas tirgus fondi, kas iegulda ļoti zema riska fondos (piemēram, Latvijas valsts īstermiņa obligācijās); tāpat pieejami arī obligāciju fondi, kuri iegulda valstu un korporāciju obligācijās. T.s. ‘sabalansētie’ fondi ir abu iepriekš minēto apvienojums, bet akciju fondi ir visaugstākā riska fondi, pie kuriem pieder arī pensiju 2. un 3. līmeņi. Fondi var būt labs veids, kā palielināt naudiņu, taču jāatceras, ka ar tiem vienmēr saistās zināms risks – pat ar pašiem sabalansētākajiem.

Kur ieguldīt?

Tā kā pieejami – un vispār ļoti populāri – tieši reģionālie ieguldījumu fondi, skaidrs, ka pirmais jautājums ir tāds – kur būs vislabākā peļņa? Tomēr tas nemaz tik droši nav zināms; pat ja kāds reģions attīstās (piemēram, kā pašlaik Āzija), noguldījumu fondos tomēr visvairāk darīšana ir ar akcijām, kuru cena ir atkarīga ne tikai no tā, cik labs ir tirgus, bet arī no tā, cik labi ir uzņēmuma, kā arī fonda akciju pārvaldītāja, lēmumi.

Post Navigation