Kredītkartes

Kredītkarte ir viens no izplatītākajiem norēķinu karšu veidiem – otrs izplatītākais ir debetkarte. No debetkartes tā atšķiras ar to, ka, izmantojot kredītkarti, tu aizņemies naudu no bankas, kuru tev jāatdod vēlāk ar procentiem, bet debetkartēs iespējams rīkoties tikai ar jau iemaksātu naudu. Kredītkaršu standarta izmērs ir 85.60×53.96 milimetri. Četras lielākās kredītkaršu ražotājas ir MasterCard, Visa, American Express un Discover. Tās atšķiras ne tikai pēc nosaukuma — visām ir īpaši, pašām savi kredītnoteikumi.

Kredītkaršu vēsture ASV

Pirmo reizi vārds credit card tika lietots 1887. gadā Edvarda Belamija Kredītkartesutopiskajā novelē Looking Backward. Lai gan grāmatā kredītkartes funkcijas atšķīrās, tā itin veiksmīgi paredzēja nākotni, ka taustāmo naudu aizstās mazas plastikāta kartītes. Kopumā šis jēdziens grāmatā tika lietots vienpadsmit reizes. Pirmās īstās, neizdomātās kredītkartes parādijās 1958. gadā Kalifornijas štatā Amerikas Savienotajās Valstīs. Tās nosaukums bija BankAmericard. Vēlāk šī kompānija pārtapa par Visa, kura mūsdienās aptver 38.3 procentus no kredītkaršu tirgus ASV. Tiesa, kartes ar līdzīgu koncepciju bija pieejamas jau kopš 20. gadsimta sākuma. Agrīnās kredītkartes izcēlās ar ļoti uzmācīgām reklāmas kampaņām, izsūtot skrejlapas uz lielāko daļu mājokļu, kas vien tolaik bija ASV. Tā kā šīs reklāmas sasniedza arī dažādākās sabiedrības padibenes, var uzskatīt, ka sākotnēji tās nodarīja lielu ļaunumu, jo mudināja aizņemties cilvēkus ar maziem ienākumiem. 1970. gadā šāda veida reklāmas kampaņas tika aizliegtas ar likumu.

Kredītkartes ārpus ASV

Pirmās kredītkartes ārpus ASV parādijās 1966. gadā Lielbritānijā. Tās ražotāji bija Barclaycard. Tiesa, kredītkaršu iekļaušanās citās valstīs, kas nav ASV, Kanāda un Lielbritānija, bija ļoti sarežģīta, sakarā ar atšķirīgajiem naudas lietošanas paradumiem un banku kultūru. Bija jāgaida līdz deviņdesmitajiem gadiem, lai pasaulē kredītkartes sasniegtu tādu popularitātes līmeni kā šajās trīs jau iepriekš minētajās valstīs. Pat mūsdienās ir valstis kur tās nav sevišķi populāras, piemēram, Japāna. Lai gan lielākoties kredītkaršu veidi ir tie paši četri lielie, ir valstis kuras izveidojušas paši savas kredītkaršu rupnīcas. Kā Barclaycard Lielbritānijā un Bankcard Austrālijā.

Kredītkaršu ražotāji

  • MasterCard – viena no lielākajām kredītkaršu asociācijām. Radās 1966. gadā, bet tagadējo nosaukumu ieguva 1979. gadā. Līdz MasterCard vienīgo kredītkarti BankAmericard izdeva galvenā valsts banka, bet līdz ar MasterCard ienākšanu, to savā īpašumā pārņēma Visa. Rezultātā var uzskatīt, ka MasterCard veica apvērsumu kredītkaršu apritē.
  • Visa – turpinājums pirmajām kredītkartēm pasaulē BankAmericard un iespējams lielākā kredītkaršu kompānija Pasaulē. Tās aprozījums darījumos 2009. gadā sasniedza 4.4 triljonus dolāru
  • American Express – viens no lielākajiem brendiem pasaulē. Dažādus ar naudu saistītus pakalpojumus piedāvā jau kopš 19. gadsimta beigām, bet pirmās kredītkartes sāka piedāvāt tikai 20. gadsimta astoņdesmitajos gados.
  • Discover – ceturtais un, iespējams, vismazāk zināmais kredītkaršu veids. Apgrozībā ir kopš 1985. gada. Lai gan tai ir izdevīgāki kredītnoteikumi, tomēr tā pēdejos gados ir izcēlusies ar dažādām problēmām.
Post Navigation