Latvijas valsts ilgtermiņa obligācijas izsole

Obligācijas jeb valsts parādzīmes ļauj valstij tikt pie līdzekļiem, izsolot parādus biržā. 2014. gada jūnijā notika diezgan vērienīga ilgtermiņa obligāciju izsole, kurā tika pārdotas Latvijas valsts obligācijas 16 miljonu eiro apmērā. 18. jūnija izsolē notika obligāciju izsole, kurā vairākcenu izsolē tika pārdotas 16000 obligācijas ar 1000 eiro nominālvērtību. Tai sekoja trīs mazākas izsoles, kurās visās kā vienā pieprasījums pārsniedza piedāvājumu. Ar šīm izsolēm iespējams iepazīties fondu biržas mājaslapā.

18. jūnija izsoles pieprasījums bija četras reizes lielāks par pieprasījumu, savukārt vidējā svērtā procentu likme bija 1,819%, kas krietni pārsniedz, piemēram, komercbanku piedāvātos ieguldījumu procentus. Redzams, ka peļņa no obligācijām nemaz nav tik liela, taču skaidrs, ka iegādājoties obligācijas ir daudz mazāks risks naudu zaudēt nekā, piemēram, ieguldot to investīciju fondos. Tās tomēr galvo tieši Latvijas valsts.

Ilgtermiņa obligācijas šajā gadījumā nozīmē to, ka to termiņš ir 5 gadi; līdzīgas izsoles notiek ik mēnesi, un tajās tiek pārdodas gan īstermiņa, gan ilgtermiņa parādu obligācijas. Izsolē piedalījās 5 dalībnieki, kuriem maksimālā apmierinātā gada peļņas likme bija 1,9%, kas to padara par visnotaļ izdevīgu piedāvājumu, ņemot vērā, ka komercbankas reti ļauj nopelnīt kaut pusi no tā. Cita lieta, ka šīs obligācijas parasti nepārdod privātpersonām, par ko liecina dalībnieku skaits.

Post Navigation