Par atbildīgu aizņemšanos

Ja Tev ir pienācis brīdis, kad ar saņemto algu nepietiek konkrētas situācijas nokārtošanai, iespējams, ka esi jau izvērtējis iespēju pieteikties ātrajam kredītam. Šis ir viens no ērtāk un ātrāk pieejamajiem aizdevumu veidiem mūsdienās, tomēr tas ir saistīts arī ar saviem riskiem. Lai šāda kredīta paņemšana nepadarītu Tavu finansiālo situāciju vēl sliktāku, Tev ir ne tikai jāizvērtē un jāizvēlas labākais piedāvājums, bet arī rūpīgi jāizanalizē vai ātrais kredīts Tev tiešām ir nepieciešams. Kas ir jāņem vērā, lai aizņemtos atbildīgi?

Svarīgas atbildes uz viegliem jautājumiem

Kredīts un atbildīga aizņemšanās kādu laiku varēja šķist kā divas savstarpēji nesavienojamas lietas, tomēr laiki ir mainījušies, un šāda veida aizdevumu šobrīd izmanto liela daļa cilvēku, kas gluži vienkārši ir saskārušies ar nelielām finansiālām grūtībām. Lai izpildītu atbildīgas aizņemšanās principus, pirms kredīta ņemšanas Tev būtu jāuzdod sev sekojoši jautājumi:

Vai ātrais kredīts Tev tiešām ir nepieciešams?

Izvērtē visas alternatīvas – varbūt:

 • Ģimene vai kāds no draugiem var Tev izpalīdzēt;
 • Ir iespējams pieteikt avansu darbā vai pastrādāt virsstundas;
 • Ir iespējams atlikt kādu no citiem šī mēneša maksājumiem, vienojoties par to. Piemēram, rēķinu par dzīvokli samaksāt nākamajā mēnesī vai sadalīt īres maksu vairākās daļās, kas ļaus Tev iegūt laiku nepieciešamās summas uzkrāšanai.

Vai varēsi atmaksāt kredītu laikā?

Patērētāju tiesību aizsardzības centra pētījumi liecina, ka ātrie kredīti lielā daļā gadījumu netiek atmaksāti laikā, kas nozīmē to, ka par šiem kredītiem tiek piestādītas pagarināšanas, nokavējuma vai soda naudas, un tas ir viens no visbiežākajiem iemesliem, kāpēc kredītņēmēju finansiālais stāvoklis pasliktinās. Lai izvairītos no kredīta pagarināšanas procentu vai soda naudām par kredīta neatmaksāšanu laikā, pirms pieteikšanās ātrajam kredītam vienmēr izvērtē, vai varēsi to atmaksāt noteiktajā laikā. Ātrais kredīts ir paredzēts īstermiņa finansiālu problēmu risināšanai, tādēļ neizmanto to ilgtermiņā.

Vai esi izvērtējis visus piedāvājumus un izvēlējies sev piemērotāko?

Ņemot vērā to, ka šobrīd ātrais kredīts kā pakalpojums ir iekļauts neskaitāmu nebanku kreditoru piedāvājumā, izdarīt izvēli par sev piemērotāko aizdevumu var nebūt viegli, bet to noteikti ir nepieciešams darīt. Lai to izdarītu, pievērs uzmanību šādiem jautājumiem:

 • Kāda ir kredīta gada procentu likme?
 • Cik liela komisijas maksa būs jāmaksā?
 • Kāds ir kredīta atmaksas termiņš?
 • Kādas papildus izmaksas vēl ir jāņem vērā?
 • Vai ir iespējams kredītu atmaksāt ātrāk?
 • Kādi ir aizdevēja nosacījumi gadījumā, ja nevarēsi atmaksāt kredītu laikā?
 • Vai visi līguma nosacījumi Tev ir skaidri un izprotami?
 • Kāda ir kopējā summa, kuru beigās samaksāsi par aizdevumu?

Lai gan ātro patēriņa kredītu vari iegūt apmēram stundas laikā, pirms tam noteikti pavadi laiku, lai izvērtētu visus iepriekš minētos jautājumus, kas palīdzēs Tev aizņemties atbildīgi un ar izvēlēto aizdevumu atrisināt radušos situāciju.