Strukturētie noguldījumi

Strukturētie ieguldījumi ir (parasti) vairāku finanšu avotu apvienojums vienā ieguldījumā, kas piedāvā saņemt lielākus procentus par lielāku risku. Šie ieguldījumi tiek piesaistīti svārstīgiem lielumiem, piemēram, valūtu tirgum, akciju cenai, kā arī izejvielu un citu materiālu cenām. Tādējādi ja jūsu izvēlētā noguldījumu portfeļa cena pieaug, termiņa beigās saņemat noteiktus procentus.

Veikt strukturētos ieguldījumus piedāvā bankas, kurām bieži vien ir “aktuālais piedāvājums”, kas tiek veikts termiņā no 3 līdz 5 gadiem, visbiežāk ar atpirkšanas iespēju, kurā jūs par pirmstermiņa izbeigšanas komisiju saņemat atpakaļ ieguldītos līdzekļus. Bankas piedāvā strukturētos noguldījumus, kas sadalīti pa valstīm, reģioniem vai nozarēm. Piemēram, viena banka var piedāvāt “Āzijas portfeli”, kurš būs veiksmīgs, ja norisināsies pieaugums tā reģiona uzņēmumu akciju cenā. Taču, tā kā strukturētajos ieguldījumos ir pārstāvēts daudz uzņēmumu, nav iespējams to paredzēt pēc reģiona izaugsmes, jo uzņēmumus beigu galā veido cilvēki.

Starp citu, der padomāt, vai Latvijas bankas ir spējīgas konkurēt ar citām, piemēram, risku izvērtēšanā un finanšu nākotnes pareģošanā, jo, izmantojot pietiekami daudz datu, var veikt labākus minējumus nekā citi.

Strukturētie ieguldījumi

Lai gan tie tiek uzskatīti par riskantiem ieguldījumiem, bieži bankas piedāvā neveiksmes gadījumā atmaksāt ieguldīto kapitālu bez procentiem. Savukārt citas bankas apmaiņā pret lielākiem ieguvumiem pozitīva rezultāta gadījumā var likt negatīva rezultāta gadījumā zaudēt daļu ieguldījuma. Piesakoties strukturētajam noguldījumam, noteikti jāpainteresējas par šādu t.s. “riska prēmiju” esamību līgumā, ja nevēlaties riskēt ar savu ieguldīto naudu.

Lai stimulētu cilvēkus ieguldīt šādos fondos, bankas mēdz pielikt arī t.s. “garantētos procentus”. Piemēram, ja akciju cena krītas vai nepieaug, banka termiņa beigās vienalga jums izmaksā noteiktus, parasti gan ļoti zemus procentus. Jāpiemin arī, ka strukturētos ieguldījumus līdz 100 000 eiro vērtībā aizsargā valsts – t.i., ja banka bankrotē vai jūsu noguldījums zūd citu iemeslu dēļ, valsts kompensē līdzekļu zudumu.

Post Navigation